Pływanie po jeziorach nie zawsze musi wiązać się z turystyką. Bardzo wiele osób wybiera inny sposób na spędzanie wolnego czasu na wodzie. Jest nim bardzo popularne w Polsce wędkarstwo. Hobby to nie jest jednak sprawa prosta do zrealizowania. Wędkarze łowiący prze brzegu nie mogą liczyć na taki połów jak ci, który wyprawiają się na jeziora.

Wiele osób w pogoni za rybą wyprawia się bowiem nawet na sam środek akwenu wodnego. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na łódkę, jest to sprzęt bardzo drogi. Nie chodzi tu tylko o kupno i eksploatację, ale o przechowywanie łodzi w czasie gdy wędkarz jej nie używa. Trzeba mieć lub wynajmować duże pomieszczenie lub przynajmniej zadaszenie. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na tego rodzaju przyjemność.

Innym ciekawym pomysłem na wędkowanie na wodzie jest pływanie pontonem wędkarskim. Tego rodzaju sprzęt nie oznacza tak wielkich wydatków i jest prostszy w utrzymaniu. Po spuszczeniu powietrza zajmuje bowiem o wiele mniej miejsca i można go jakoś sensownie przechowywać nawet na niewielkiej powierzchni.

Ponton wędkarski to dmuchana łódka wykonana z folii lub PCV. Zazwyczaj jej powierzchnia jest podzielona na kilka komór powietrznych. Tego rodzaju rozwiązania bardzo poprawiają bezpieczeństwo jednostki pływającej.

Wybierając ponton wędkarski należy zastanowić się przede wszystkim nad jego rozmiarem. Zastanawiając się nad tym, musimy brać pod uwagę to w ile osób zamierzamy wypływać. Ponton bowiem nie może być przeciążony, może to oznaczać bowiem utratę jego wyporności.

Powierzchnia pontonu wędkarskiego to bardzo ważna sprawa. Ona bowiem ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób pływających na pontonie. Wedle norm, certyfikaty bezpieczeństwa otrzymują dmuchane jednostki pływające o długości przekraczającej trzysta centymetrów. Taki rozmiar jest więc chyba optymalny. Co prawda normy te stosuje się dla jednostek morskich, jednakże na jeziorach również zdarzają się większe fale.

Właścicieli pontonów wędkarskich nie obowiązuje rejestracja jednostki pływającej. Warto więc pieniądze zaoszczędzone na formalnościach wydać na nieco lepszej jakości ponton. Wszystkie elementy pontonu bowiem zapewniają pływającym bezpieczeństwo. Co ciekawe ważny jest nawet kolor pontonu. Zwyczajowo jednostki tego rodzaju oferowane są w dwóch odmianach: jasnej (szarej) i ciemnej (zielonej o wzorze maskowania). Większą popularnością cieszy się drugi rodzaj zabarwienia. Co ciekawe jednak rodzaj ten jest gorszy. Ciemny kolor ma bowiem tendencję do przyswajania promieni słonecznych. Mówiąc prościej pontony tego rodzaju szybko się nagrzewają i w skrajnych przypadkach mogą nawet pęknąć.