Bardzo wiele ludzi uważa, że tylko to co zrobią własnoręcznie może cieszyć i służyć zadowalająco. Tego rodzaju osoby zazwyczaj są majsterkowiczami, którzy lubią własne projekty wcielać w życie. Nie ma dziedziny, w której nie chcieliby zbudować własnego sprzętu. Może być nim rower z drewna, szafka do kuchni czy chociażby jacht motorowy.

Ostatnia z konstrukcji jest bezsprzecznie najtrudniejszą i najbardziej pracochłonną. Poza racą budowa tego rodzaju wymaga jednak również wielkiej wiedzy i doświadczenia w konstruowaniu wszelkich budowli. Łódka musi się bowiem nie tylko trzymać, musi się także utrzymywać na wodzie – wraz z całą zawartością, którą na nią zapakujemy, w tym załogą.

Budowę jednostki pływającej jaką jest jacht motorowy należy zacząć przede wszystkim od rozrysowania porządnego i dokładnego planu. Najlepiej kiedy plan ten poparty jest obliczeniami uwzględniającymi wielkość jednostki, użyty materiał oraz to co najważniejsze czyli wyporność łodzi.

W trakcje planowania budowniczy stanie przed bardzo ważną decyzją jaką jest wybór materiału, z którego zbuduje swoją jednostkę pływającą. Materiałem może być drewno, które wybierano w tradycyjnych jednostkach wodnych lub tworzywa sztuczne, chociażby jak w przypadku pontonów do łowienia ryb.

Poza materiałem należy wybrać system łączenia poszczególnych elementów składających się na jednostkę pływającą. Od tego systemu zależy bardzo wiele. Szczelność łódki jest bowiem podstawą jej niezawodności. Od tego bowiem zależy jej bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o wszystkie elementy związane z budową łodzi.

Łódź motorowa musi mieć także odpowiedni kształt. Od jej aerodynamiczności zależy bowiem to jak szybko będzie się ona mogła poruszać i na jakie manewry będzie mógł pozwolić sobie człowiek zasiadający za sterami.

Łódka zbudowana własnoręcznie powinna mieć także odpowiedni silnik. Bardzo ważnym jest by dobrać jego moc do masy jednostki pływającej. Silnik o zbyt dużej mocy może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Z drugiej zaś strony zbyt słaby napęd może nie poradzić sobie z ruszeniem dużej łodzi.

Myśląc o silniku należy pamiętać także o jego niezawodności. Na wodzie dobrze mieć bowiem sprzęt, na który możemy liczyć. Nie warto więc na tego rodzaju elementach jednostki pływającej oszczędzać. Od wyboru silnika zależy bowiem przyjemność użytkowania łódki.

Samodzielna budowa łódki jest projektem bardzo ryzykownym, szczególnie jeżeli rzeczywiście chcemy na tej jednostce pływać lub pozwolić pływać na niej komukolwiek innemu. Najlepiej byłoby gdyby łódka tego rodzaju została sprawdzona przez specjalistę. Podstawa jest zarejestrowanie jednostki pływającej i poddanie jest przeglądowi technicznemu, który sprawdzi czy ta jednostka spełnia podstawowe normy obowiązujące łódki pływające po wodach śródlądowych.