W dzisiejszych czasach na łeb na szyję spada sprzedaż nowych rzeczy z półki tak zwanych produktów luksusowych. Większość osób uważa, że lepiej kupić produkt używany i włożyć pieniądze w jego renowację, a później eksploatację, niż zadłużać się tylko po to, by kupić nową rzecz. Produkty prosto z salonu mają bowiem to do siebie, że ich wartość po opuszczeniu owego salonu spada od razu o kilka lub nawet kilkanaście procent. Jedynym plusem produktów nowych jest to, że producenci gwarantują jakiś czas gwarancji na dany produkt.

Taka sytuacja ma miejsce chociażby w przypadku sprzedaży samochodów. To podstawowy rynek, który przeniósł swoje zainteresowania na produkty z drugiej ręki. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku handlu jachtami motorowymi. Nowe produkty kupują jedynie naprawdę bogaci ludzie, którzy mogą sobie na to pozwolić. Reszt wybiera łódki z drugiej ręki.

O używaną łódkę nie trudno. W Internecie aż roi się od przeróżnych ofert odnoszących się do produktów tego typu. W ostatnich latach powstało nawet kilka większych portali zakupowych, za pośrednictwem których można kupić łódź motorową. Na tego rodzaju stronach znaleźć można najróżniejsze modele, od niemal nowych, w dobrym stanie do niemal zabytkowych, które raczej nie powinny być wodowane.

Koszt zakupu motorówki używanej jest niemal niemożliwy do konkretnego określenia. Tak bowiem jak w przypadku samochodów, wybór jest zastraszający. Najróżniejsze modele, o różnych silnikach i przebiegach a co najważniejsze w różnym stanie, kosztują bardzo niewiele lub horrendalnie dużo.

Nie powinno jednak rozmawiać o samych cenach, jest to bowiem rozmowa nieco oderwana od rzeczywistości. To co powinno interesować każdego kupującego to stosunek ceny do jakości danej oferty. Każdy bowiem człowiek jest gotów zapłacić za jacht motorowy inną cenę. Najważniejsze jednak jest to, by nie przepłacić za dany model.

Kupując używaną łódź motorową powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na poszycie jednostki pływającej i ogólny jej stan. Te informacje mogą nam dość dużo powiedzieć o tym, jak dobrze łódź będzie nam służyć. Należy jednak przy tym bardzo uważać. Bywa bowiem tak, że sprzedający remontują łódź z zewnątrz tylko po to, by drożej ją sprzedać. Należy więc przyjrzeć się łodzi bardzo dokładnie.

Interesować kupującego, jeśli chodzi o kwestie techniczne, powinien także z pewnością silnik. Jest to bowiem element łodzi, który wymaga dużych nakładów finansowych w trakcie remontu.

Ponadto kupując łódź motorową trzeba zwracać także uwagę na stan jej wyposażenia. Stan wnętrza łodzi może nam dużo powiedzieć o poprzednim właścicielu. Czyli między innymi o tym jakim był sternikiem i czy dbał  swoją motorówkę. Wszystkie te elementy powinny dać nam jasny i klarowny obraz jakości danego jachtu motorowego.