Miłośnicy sterowania łódkami nie zawsze na nie wsiadają. Istnieje bowiem odmiana sterowania łódką, która odbywa się w całości z brzegu. Mowa tu oczywiście o łódkach sterowanych zdalnie. Tego rodzaju łódki są najbardziej popularne wśród młodzieży. To powszechnie panująca opinia. Trudno jednak zgodzić się z nią. Na zawodach wyścigowych łódek sterowanych zdalnie, trudno bowiem znaleźć młodego człowieka.

Miłośnicy tej dyscypliny dopracowują swoje łódki do perfekcji. Przede wszystkim jednostka pływająca musi być odzwierciedleniem istniejącej w rzeczywistości łódki motorowej. Małe modele, jeśli chodzi o konstrukcję, obowiązują takie same zasady jak jednostki prawdziwe. Oczywiście od obliczeń modeli nie zależy ludzkie życie, często jednak zależy od nich honor danego zawodnika.

W większości przypadków bowiem uczestnicy zawodów ulepszają gotowe modele lub wręcz budują łódki własnoręcznie. Małe modele muszą bowiem być zwinne, szybkie i przede wszystkim wyporne. Na zawodach oceniane są bowiem najróżniejsze elementy, nie tylko to która łódka przypłynęła do mety jako pierwsza.

Bardzo ważnym elementem zdanie sterowanych jednostek pływających jest łączność ze sterownikiem. Najczęściej wykorzystywany jest do tego celu system radiowy. Łódki wyposażone są w specjalne anteny, dzięki którym odbierają sygnały nadawane ze specjalnego sterującego pilota lub pada.

Cechy łódki i jej wyposażenie to jednak nie wszystko. Nawet najlepszy sprzęt nie wygra, jeśli prowadzi się go nieumiejętnie. Podstawą są więc umiejętności osoby sterującej danym statkiem. Tego rodzaju kompetencje ćwiczone są długimi godzinami na pobliskich jeziorach i stawach.

Modele łódek sterowane zdalnie można dostać na specjalnych portalach zajmujących się sprzedażą lub pośrednictwem w sprzedaży tego rodzaju sprzętu. Mowa tu jednak o jednostkach niemal profesjonalnych. Zwykłe, zdalnie sterowane modele można kupić niemal w każdym hipermarkecie lub w sklepie z zabawkami. I zazwyczaj od takiego sprzętu dla laików zaczyna się zabawa ze zdalnie sterowanymi łódkami.

Dopiero gdy załapie się bakcyla i przede wszystkim nabędzie pewnych umiejętności można pokusić się o zainwestowanie w lepszy, kolekcjonerski sprzęt. Wcześniej jest to po prostu wyrzucanie pieniędzy. Często bowiem początki bywają dla łódki trudne. Jest często zatapiana, wywracana lub obijana. Niekiedy nadaje się do pełnego remontu. Należy więc bezsprzecznie ćwiczyć swoje umiejętności i uczyć się na sprzęcie nieco tańszym.

Podczas treningu dobrze jest pomyśleć o ćwiczeniach z przeszkodami. Dobrym sposobem na początek jest wymijanie większych lub mniejszych przeszkód, które znajdują się w zasięgu łódki. Innym ciekawym pomysłem na trening jest zastosowanie presji czasu.