Dla wielu osób pływanie oznacza pasję i przyjemność. Mimo wszystko nie wiąże się ono jedynie z zabawą. To sport lub rekreacja wymagająca nie lada umiejętności i pewnego sprzętu. Na wodzie bowiem wszystko może się zdarzyć. Należy więc zadbać o wyeliminowanie jak największej liczby możliwych niebezpieczeństw.

Łódka motorowa, jest maszyną napędzaną silnikiem, służącą do przemieszczania po wodzie. Zgodnie z polskim prawem obowiązującym osoby poruszające traktami rzecznymi i akwenami wodnymi, tego rodzaju jednostki pływające muszą być zarejestrowane (podobnie jak samochody).

Każdy rodzaj łodzi ma swoje jednostki administracyjne, w których należy takie formalności dopełniać. Jeżeli chodzi o motorówki należy je legalizować w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego. Jednostka, tak jak głosi jej nazwa, zajmuje się właśnie jednostkami pływającymi, które są napędzane silnikiem.

Obowiązek rejestrowania łódki mają wszyscy właściciele, których jednostki pływające mają kadłub dłuższy niż dwanaście metrów oraz silnik przekraczający moc dwudziestu koni mechanicznych. Koszt zarejestrowania takiego sprzętu to sześćdziesiąt złotych.

Motorówki rejestrowane w tej jednostce mają nadawane tak zwane numery WM, ponadto jeśli ich moc przekracza sto koni mechanicznych właściciel musi wyrobić sobie dowód rejestracyjny.

Rejestracja to jednak nie wszystko. Ideą tego rodzaju rejestru jest bowiem to, by spisane łodzie były sprawne i kontrolowane. Właściciele są więc zobowiązani do odnawiania przeglądu łodzi. Tego rodzaju usługa kosztuje około pięciuset złotych. Zapłacić jednak trzeba także za dojazd rzeczoznawcy, który ocenia stan naszej jednostki pływającej. Sprawa bowiem nie jest tak prosta jak w przypadku samochodu – łódką do warsztatu nie pojedziemy.

Jest bardzo wiele jednostek, które nie potrzebują tego rodzaju formalności. Z pewnością należy do nich łódka wędkarska, którą można składać. Decydując się na tego rodzaju sprzęt należy jednak niezwykle uważać. Może on bowiem być nie do końca bezpieczny. Lepiej więc zdobyć się na opłacenie wszystkich potrzebnych opłat a przede wszystkim zainwestować w porządną jednostkę pływającą, niż narażać swoje życie za każdym razem, gdy wodujemy taki wehikuł.

Przeprowadzanie przeglądów nie powinno jednak dawać właścicielowi pewności co do sprawności jego jednostki pływającej. Każda maszyna jest bowiem zawodna. Podstawową sprawą na wodzie, niezależnie od pogody i sytuacji jest zachowanie zdrowego rozsądku, trzeźwości no i przede wszystkim przewidywanie możliwych zagrożeń. Tylko takie zachowanie może zapewnić załodze bezpieczeństwo.

Oczywiście nieposiadanie rejestracji lub posiadanie nieważnych dokumentów niesie za sobą konsekwencje. W zależności od przewiny możemy zapłacić mandat, mieć odholowaną łódź lub nawet zostać skazani na karę pozbawienia wolności. Na wodzie, tak jak i na drogach, pływają patrole.